CHESSMEN PADĖS SPRĘSTI VAISTŲ TRŪKUMO PROBLEMĄ EUROPOS SĄJUNGOJE
Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) kartu su Europos Sąjungos (ES) partneriais įgyvendina projektą CHESSMEN – iniciatyvą, kuri siekia pagerinti vaistų tiekimą ES. Vaistų trūkumas – problema, kuri gali paveikti milijonus gyventojų per pandemijas, geopolitines krizes ir kitus netikėtus įvykius. Šis projektas yra tvirtas žingsnis kuriant koordinuotą ir veiksmingą vaistų tiekimo grandinę visose ES šalyse.
Projektu CHESSMEN siekiama padėti ES valstybėms narėms vienodai interpretuoti vaistų trūkumo sąvoką ir efektyviau spręsti šią problemą. Tam pasitelkiamas nacionalinių sistemų koordinavimas, duomenų mainai tarp gamintojų ir didmenininkų, taip pat teisės aktų analizė bei geroji praktika.
Vaistų trūkumo priežastys ir projektas CHESSMEN
Vaistų tiekimas sutrinka dėl įvairių priežasčių: trūksta gamybai reikalingų žaliavų, kyla logistikos problemų ar atsiranda komercinių kliūčių. Pastaruoju metu šiuos išbandymus dar labiau apsunkino pandemijos, energetikos krizė ir karo veiksmai. Tačiau kaip užtikrinti, kad vaistų netrūktų ir kilus krizei?
„Suderinta veikla ir prevencinės priemonės leis mums efektyviai reaguoti į galimus vaistų tiekimo sutrikimus ateityje. Tik optimalus išteklių valdymas padės mums užtikrinti, kad vaistai pasiektų pacientus net ir kilus krizei“, – sako CHESSMEN projekto vadovas.
Taigi CHESSMEN projektas – tai ES valstybių gerųjų praktikų, susijusių su vaistų trūkumų, tarpusavio pasidalinimas ir jų pritaikymas bei įvairių su vaistų trūkumų susijusių problemų unifikavimas, kad ateityje būtų galima standartizuoti vaistų trūkumą ir jį savalaikiai kontroliuoti.
Lietuvos nauda ir dalyvavimas projekte
Lietuva, prisijungusi prie projekto, siekia stiprinti savo sveikatos apsaugos sistemą ir užtikrinti didesnį pasirengimą krizinėms situacijoms. Esant vaistų trūkumui, šalis galės pasinaudoti bendromis ES sukurtomis atsargų valdymo ir paskirstymo priemonėmis. Be to, Lietuvos specialistai tobulins savo gebėjimus greitai reaguoti į grėsmes užtikrinant vaistų prieinamumą.
„Lietuvai dalyvavimas projekte CHESSMEN suteikia galimybę ne tik sustiprinti nacionalinę sveikatos apsaugos sistemą, bet ir užtikrinti geresnį pasirengimą galimoms sveikatos krizėms ateityje. Šio projekto kontekste yra tobulinami sveikatos sistemoje dirbančių specialistų gebėjimai greitai ir efektyviai reaguoti į pandemines grėsmes bei ekstremaliąsias situacijas“, – priduria projekto vadovas.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad gali būti gauti ir keli pranešimai dėl to paties vaisto, jeigu tiekimo sutrikimas
tebesitęsia. Taip pat sutrikimų atvejų skaičius skaičiuojamas iki pakuotės lygmens, t. y. vaistas vienas, o
sutrikimai (pvz., N10, N1, N20) atitinkamai skaičiuojami kaip 3 atskiri tiekimo sutrikimai.
Kuriama sistema padės įveikti ateities iššūkius
CHESSMEN ekspertai šiuo metu tiria pagrindines vaistų trūkumo priežastis, renka duomenis ir analizuoja geriausią praktiką. Siekiama sukurti tokią sistemą, kuri leistų iš anksto numatyti problemas ir pasiruošti ekstremaliosioms situacijoms.
Projektas CHESSMEN ne tik sustiprins sveikatos apsaugos sistemą, bet ir padės kurti saugesnę ateitį, užtikrindamas, kad krizės metu vaistų tiekimo sutrikimai taptų retesni ir mažiau juntami.