0
Rugsėjo 23-26 dienomis Lietuvoje vyko didžiausios Nacionalinės mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“. Pagrindinis šių pratybų tikslas – įvertinti Valstybės mobilizacinės sistemos būklę, kaip veiktų esminis valstybės persitvarkymas ir išteklių sutelkimas pasirengiant šalies gynybai ir vykdant gyvybiškai svarbias funkcijas kritiniu momentu.
Vyriausybės pranešimu, pratybų dalyviai veikė simuliuojamoje hibridinių ir konvencinių grėsmių aplinkoje. Pratybų metu buvo sprendžiamos įvairios situacijos bei praktiškai išbandyta tarnybų veikla, bendradarbiavimas su visuomene ir NVO. Pratybų metu siekta identifikuoti silpnąsias sistemos grandis, didžiausias rizikas, kylančias valstybei, dėl priešiškų veiksmų patiriamos masinės informacinės ir kibernetinės atakos, dingsta elektros energijos tiekimas, neveikia mobilus ryšys ir internetas, sutrinka gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos, vykdomos diversijos bei būtina gyventojų evakuacija. Atsižvelgiant į pratybų rezultatus bus atnaujintos institucijų bei įstaigų mobilizacinės užduotys. Pratybose dalyvavo Vyriausybės kanceliarija, visos ministerijos, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas, Valstybės saugumo departamentas (VSD), kariuomenės Gynybos štabas, Lietuvos aukščiausiasis teismas, Lietuvos bankas bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kurie visi kartu sudaro Valstybės mobilizacijos operacijų centrą (VMOC). Be minėtų institucijų pratybose taip pat dalyvavo visos 60 savivaldybių administracijų, nevyriausybinės organizacijos bei kitos institucijos ir įstaigos, turinčios mobilizacinių užduočių.
Pratybų ,,Vyčio skliautas 2024” metu buvo imituojami įvairūs ekstremalūs scenarijai, įskaitant kibernetines atakas, infekcinės ligos plitimą evakuacijos zonoje, masines riaušes ir t.t. Aptariant gautus pratybų scenarijus buvo identifikuotos silpnosios tokių grėsmių valdymo grandys.
Ekstremalių sveikatai situacijų centro darbuotojai, kurie kartu yra ir civilinio mobilizacinio personalo rezervo atstovai, pratybų metu vykdė Lietuvos Respublikos Vyriausybės LR sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) deleguotas užduotis, t. y., užtikrino, kad apie paskelbtą mobilizaciją laiku ir efektyviai būtų informuotos kitos SAM pavaldžios įstaigos, aprūpino Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos komandą veiklai pratybų metu reikalingomis medikamentų ir medicinos priemonių atsargomis iš valstybės rezervo, pratybų metu bendradarbiauta su ASPĮ vadovais sprendžiant pacientų evakuacijos užduotį (įskaitant lovų atlaisvinimą, sunkių pacientų transportavimą su spec. įranga), vaistų didmeninės prekybos bei logistikos centrų atstovais (dėl valstybės rezervo medicinos atsargų evakuacijos).
Pratybos padėjo pagerinti bendradarbiavimą tarp institucijų, išbandyti veiksmingą informacijos perdavimą ir suderintą reagavimą į kritines situacijas, stiprinant šalies nacionalinį saugumą ir visuomenės pasirengimą krizėms.