Pasirengimas veiklai ir veikla įvykus biologinės kilmės ekstremalioms situacijoms / grėsmėms
Žmonių užkrečiamosios (infekcinės ir parazitinės) ligos (toliau - užkrečiamosios ligos) - užkrečiamųjų ligų sukėlėjų ir jų toksinų sukeltos žmogaus ligos, kuriomis apsikrečiama nuo žmonių (ligonio ar užkrečiamųjų ligų sukėlėjo nešiotojo), gyvūnų ar vabzdžių arba per aplinkos veiksnius.
Užkrečiamosios ligos pasaulyje - viena iš pagrindinių mirčių priežasčių.
Pastaraisiais metais pasaulyje atsirandant naujoms užkrečiamosioms ligoms (pvz. SARS (2003), paukščių gripo atvejai žmonėms) ir atsinaujinant senoms ligoms, tokioms kaip difterija, daugelis valstybių pradėjo skirti didelį dėmesį šalies apsaugai nuo pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų, kurios kelia rimtą pavojų visuomenės sveikatai.
2001 m. biologinio agento panaudojimo atvejai Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) paskatino imtis aktyvių veiksmų stiprinant pasirengimą bioterorizmo grėsmei ir reagavimą į biologinės kilmės ekstremaliąsias situacijas.
Jau eilę dešimtmečių Lietuvoje neregistruojami retų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų plitimo ar įvežimo atvejai. Paskutinis raupų atvejis mūsų šalyje užregistruotas 1936 m., maro - 1710 m., juodligės - 1974 m., tačiau, suintensyvėjus tarptautiniams, ekonominiams, kultūriniams ryšiams bei gyventojų migracijai, padidėjo ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų įvežimo į Lietuvą galimybė. Minėtos ligos gali būti įvežtos iš endeminių šalių ar atsirasti panaudojus jų sukėlėjus kaip biologinį agentą (pavojingos ar ypač pavojingos užkrečiamosios ligos sukėlėją).
Iš anksto suplanuotų išpuolių, naudojant veikliąsias biologines medžiagas, pavojus vadinamas bioterorizmu. Nors biologiniai agentai paprastai randami gamtoje, siekiant padidinti jų gebėjimą sukelti ligas, kurios būtų atsparios dabartiniams vaistams, ar plisti aplinkoje, jie gali būti modifikuoti. Išskiriamos trys pagrindinės biologinių agentų grupės, kurios gali būti panaudotos kaip biologinis ginklas - tai bakterijos, virusai, toksinai.
Biologiniai agentai gali plisti per orą, vandenį ar maistą. Teroristai gali panaudoti biologinius agentus dėl to, kad juos ypač sunku aptikti, jie nesukelia ligos kelias valandas ar net kelias dienas.
Biologinius agentus galima suskirstyti į A, B, C kategorijas
A kategorijai priskiriami lengvai paskleidžiami ir lengvai nuo žmogaus žmogui plintantys sukėlėjai (raupai, juodligė, maras, botulizmas, tuliaremija, virusinės hemoraginės karštligės):
- Aukštas mirtingumo rodiklis ir didelis poveikis visuomenės sveikatai;
- Gali sukelti paniką bei sumaištį visuomenėje;
- Reikalauja specialių veiksmų visuomenės sveikatos pasirengimui.
B kategorijai priklauso vidutiniškai lengvai paskleidžiami, sukeliantys vidutinį sergamumą ir žemą mirštamumą sukėlėjai (Ku karštligė, bruceliozė, įnosės, alfavirusinės infekcijos, toksinai):
- Sukelia vidutinio sunkumo ligas bei žemą mirtingumą;
- Reikalauja specifinių laboratorijų pajėgumų sustiprinimo bei padidinto ligos monitoringo;
C kategorijai priklauso lengvai prieinami ir lengvai modifikuojami sukėlėjai (virusinės infekcijos, multi-rezistentiška tuberkuliozė):
- Lengvai pasigamina ir plinta;
- Aukšti sergamumo bei mirtingumo rodikliai, didelis poveikis žmonių sveikatai.
Atsiradus naujoms užkrečiamosioms ligoms pasaulyje bei padidėjus infekcinių ligų sukėlėjų panaudojimo kaip biologinio agento grėsmei, būtina stiprinti šalies pasirengimą ir apsaugą nuo minėtų ligų įvežimo ir išplitimo tarp gyventojų, o joms atsiradus - operatyviai organizuoti priešepidemines priemones šių ligų židiniams lokalizuoti ir likviduoti.