0

Pasirengimas veiklai ir veikla įvykus gamtinės kilmės ekstremalioms situacijoms / grėsmėms

Gamtinės kilmės ekstremaliosios situacijos - tai ryškūs klimatinių sąlygų pakitimai, sukeliantys stichines nelaimes, masinius miškų ir durpynų gaisrus, geologiškai pavojingus reiškinius, ypač pavojingas arba masines epidemijas, epizootijas, epifitotijas. 

Gamtinės kilmės ekstremaliosioms situacijoms būdinga:

-      Staigi pradžia

-      Aukštas intensyvumas

-      Didelis sužeistųjų skaičius, mirtingumas

-      Kasdieninio gyvenimo sutrikdymas 

Šylant klimatui, visoje žemėje didėja hidrometeorologinių katastrofų ir oro anomalijų skaičius ir kartu didėja jų daroma žala. Iš visų pasaulyje įvykstančių gamtinės kilmės ekstremaliųjų situacijų, sukeliančių įvairaus masto nelaimes, apie 90 proc. yra hidrologiniai ir meteorologiniai reiškiniai. 

Gamtinės ekstremaliosios situacijos, tokios kaip audros, uraganai, viesulai, liūtys, sausros ir kt., vis dažniau pasikartoja. Pastarąjį dešimtmetį pasaulį ištiko tris kartus daugiau su oro sąlygomis susijusių gamtos katastrofų nei septintąjį dešimtmetį. 

80 proc. visų gamtinės kilmės ekstremaliųjų situacijų Lietuvoje sukelia hidrometeorologiniai reiškiniai. Dažniausias meteorologinis reiškinys, taip pat sukeliantis ir ekstremaliąsias situacijas, yra lietus. 

Smarkūs lietūs Lietuvoje iškrenta vidutiniškai 3-4 kartus per metus. Stiprūs vėjai, kurių greitis viršija 28 m/s, Lietuvoje praūžia kartą per 4-6 metus. Stipriausia sausra alino Lietuvą 1992 metų birželio-rugpjūčio mėnesiais. Jos metu kritulių iškrito vos 31 proc. vidutinio daugiamečio kiekio. 2006 metų vasara Lietuvoje taip pat buvo ekstremaliai sausa. 

Lietuvai būdingi:

-      Potvyniai

-      Uraganinis vėjas

-      Neįprastai karšti orai

-      Šaltų orų periodai

 

Gairės visuomenei "Kaip apsaugoti savo sveikatą karščių atvejais"'   

Gairės visuomenei "Kaip apsaugoti savo sveikatą šalčių atvejais" 

Patarimai gyventojams, kaip apsisaugoti esant šalčiams 

Rekomenduotinos priemonės gyventojų ir visuomenės apsaugai škvalo, uragano metu  |  Infografikas "Rekomendacijos škvalo ir uragano metu" 

Tvyrant saulėtiems orams - svarbu žinoti, kaip apsisaugoti nuo perkaitimo ir saulės smūgio   |   Infografikas "Kaip išvengti neigiamo saulės poveikio" 

Kaip elgtis užliejamų teritorijų gyventojams 

Kaip elgtis esant oro užterštumui dėl miškų ir durpynų gaisrų   |   Infografikas 

Oro taršos poveikis sveikatai   |   Infografikas "Patarimai gyventojams esant padidėjusiai oro taršai" 

 

Atnaujinimo data: 2024-04-18